Polecam

niedziela, 25 lutego 2018

Swaróg

Swaróg - to w wierzeniach Słowiańskich bóg słońca, ognia, kowalstwa, a także opiekun niebios.

Aleksander Brückner wywodzi te imię od wyrazu swar. Nakreśla się również na liczne indoeuropejskie podobieństwa językowe (sanskryckie svár - niebo/raj, perskie χvar - słońce), a także rekonstruowane prasłowiańskie *sъvariti –- wykuwać, kuć, skuwać coś na gorąco.

Niektóre podania mówią o tym, że Swaróg to sam stwórca słońca.Z przekazów wiadomo, że był władcą żywiołu ognia,słońca, ale także ogniska domowego i ognia ofiarnego.Miał wykuwać pioruny i wspomagać Peruna w walce z jego przeciwnikami, głównie bogiem Welesem.

Śladem przedchrześcijańskiego kultu Swaroga są liczne nazwy lokalne, takie jak wielkopolski Swarzędz, pomorski Swarożyn, ruski Swaryż, czy połabski Swarzyn (obecnie Schwerin), również tabuizowane formy imienia boga obecne w nazwach miejscowych takich jak Twarożna Góra w Polsce czy Tvarog - ruiny zamku w Dobrovej w Styrii.
Jeszcze długo po chrystianizacji Europy utrzymywał się kult pokłonu i modlitwy do wschodzącego słońca jak również przysięga na słońce co wskazuje na dość ważne znaczenie Swaroga w wierzeniach Słowiańskich. 

Tekst opracował Piotr Gadaj 

                                                  Obrazek znaleziony w google grafika przedstawiający istotę z tekstuBrak komentarzy:

Prześlij komentarz