Polecam

niedziela, 10 grudnia 2017

Kłobuk

Kłobuk - to w wierzeniach Słowiańskich demon, który opiekował się dobytkiem domowym, oraz go pomnażał poprzez okradanie sąsiedztw.Najczęściej przybierał formę czarnego koguta, ale jego zdolności zmiennokształtne pozwalały nawet na przeobrażenie się w człowieka.
W różnych regionach można się spotkać z różnym jego nazewnictwem - Kłobuk, Kołbuk, Chobold, czy Kobold.Miał on stać na straży miru domowego, oraz być opiekunem wszelakich dobrodziejstw nagromadzonych przez gospodarzy danej posesji.Co więcej miał pomnażać ich majątek, ale w sposób nieuczciwy, a mianowicie poprzez grabieże okolicznych gospodarstw, a co za tym idzie - niejednokrotnie przez to przysparzał swemu panu problemów.Ponadto miał predyspozycje do odnajdywania i przyprowadzania do chaty domowników, którzy byli pijani, bądź się gdzieś zgubili.
Kłobuk miał zdolności zmiennokształtne - ze swojej stałej formy wizualnej jaką była postać czarnego koguta potrafił się wedle potrzeb przeobrazić w kota, srokę, kurczaka, kurę, kaczkę, gęś, a nawet w człowieka.

Jakie były sposoby na zdobycie takiego Kłobuka i zostanie jego panem, właścicielem ? :
- widząc błąkającego się czarnego koguta można było go zwabić jedzeniem
- gdy zobaczono chodzącą w deszczu zmokłą kurę i zaoferowano jej schronienie pod dachem ta mogła okazać się Kłobukiem
- Kłobukiem mógł być też kurczak samotnie przemierzający teren, a osoba, która go przygarnęła i nakarmiła zostawała jego panem
- najbardziej kontrowersyjny i bulwersujący sposób mówił o tym, że martwy, poroniony płód  zakopany pod progiem domu po siedmiu dniach zamieniał się w Kobolda.Według podań nie brakowało takich, którzy się podejmowali tego wariantu.

Co się działo jak gospodarz zdecydował się pozbyć takiego Kołbuka poprzez wypędzenie, bądź zabicie ?
Wierzenia mówią, że wszystkiego dobrodziejstwa, który zostały przez niego nagromadzone zamieniały się w obornik.

                                           Obraz znaleziony w google grafika, przedstawiający opisywaną istotę

Chcesz się podzielić informacjami na temat istoty omówionej w powyższym tekście ? Pisz w komentarzach na blogu, bądź do mnie na adres e-mail : ponury1@poczta.onet.eu, ewentualnie na priv na facebooku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz