Polecam

niedziela, 15 października 2017

Utopiec

W tym materiale chcę państwu wyjaśnić czym jest utopiec.Jak zwykle będzie zwięźle, krótko i na temat.Nie będę weryfikował prawdziwości doniesień o tej istocie tylko zajmę się pokazaniem " z czym to się je" , aby wdrożyć niewtajemniczonych w tematykę.

Tak więc utopiec, który ma również swoje nazwy regionalne - utopek, topek, topnik, utopnik, topic, czy waserman to istota zamieszkująca przeróżne akweny wodne, studnie, a nawet przydrożne rowy.Z racji swej podstępności, negatywnym zamiarom i przebiegłości od wieków jest kojarzony z demonem.Nie rzadko myli się go z wodnikiem, czy topielcem, lecz jednak mamy tu do czynienia z różnymi rodzajami istot.Utopce wedle wierzeń ludowych rodziły się z dusz topielców - ludzi, którzy popełnili samobójstwo poprzez utopienie się, ale wedle innych podań z dusz osób, które po prostu się utopiły, a także z poronionych płodów.

Jaki wygląd wyłania się z opowiadań ?
- wysocy,
- bardzo szczupli,
- oślizła, zielona skóra,
- ogromna głowa
- ciemne włosy,
- przypominający człowieka.

Utopce wychodziły na brzeg w czasie nowiu.Bacznie obserwowały otoczenie i atakowały wypasające się lub przechodzące zwierzęta, po czym zaciągały je do wody i topiły.Zwabiały również do siebie ludzi i zaczynały grę w zagadki, a jeśli dostrzegły próby oszustwa to od razu robiły to samo co z kąpiącymi się osobami - topiły.Te zwinne, sprytne istoty doprowadzały nawet do zatapiania pół i łąk jeśli postanowiły powiększyć swoje terytorium.

Jeśli znacie jakieś opowieści rodzinne - od babci, ciotek, stryjenek, czy zasłyszane, gdzieś w sąsiedztwie o utopcach to podzielcie się nimi i ocalcie od zapomnienia.Można pisać do mnie na adres e-mail : ponury1@poczta.onet.eu lub znaleźć mnie na facebooku, a jeśli ktoś woli to także w komentarzach na tym blogu.

1 komentarz:

 1. Fajnie że ten temat jest poruszany. Już w XIX wieku jeden z polskich badaczy 500 relacji ludowych dotyczących zagadkowych istot, pisał że najwięcej było tych o "duchach wodnych". Relacji jest ogrom. Podsyłam trzy namiary:

  https://youtu.be/BwdhyE7V6e0

  https://youtu.be/6r7Ks-AJ3sA

  http://zmiennoksztaltne.blogspot.com/2012/03/spotkania-z-wodnikami-utopcami.html

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń